Świat 3D w Twoim domu. Jak wybrać telewizor 3D

Oglądałeś więc Avatara, staraj się nie przegapić premier filmów w 3D i jesteś już gotowy na zakup telewizora 3D. Ten artykuł pomoże Ci zrozumieć zawiłości technologii 3D i powie Ci, na co zwrócić uwagę przy wyborze telewizora 3D.
Co to jest telewizja 3D?
Dziś przytłaczająca większość treści wideo - filmów, audycji, gier - jest prezentowana w 2D, tj. widzimy obraz tylko w dwóch płaszczyznach. 3D nadaje obrazowi trzeci wymiar - głębię. Sam efekt stereoskopowy nie jest czymś nowym, ale dopiero teraz technologie 3D stały się naprawdę ogromne. Teraz, aby obejrzeć film 3D, nie trzeba iść do wyspecjalizowanego kina i wydawać pieniędzy na drogie bilety. Wystarczy kupić telewizor 3D.
Jak działa telewizor 3D
Telewizja 3D oparta jest na mechanizmach widzenia człowieka. Dlatego, aby zrozumieć, jak działa technologia 3D, przyjrzyjmy się, jak działają nasze oczy i mózg. W szkolnym kursie trygonometrii występuje termin triangulacja. Jest to metoda określania odległości do obiektu poprzez pomiar kątów z określonego punktu. W podobny sposób realizowany jest mechanizm naszej wizji. Oczy osoby dorosłej są oddalone od siebie o około 7 cm, więc każde z nich widzi przedmiot z nieco innego kąta. Jeśli zamkniesz lewe oko i spojrzysz na obiekt, a następnie, nie odrywając oczu, otwórz prawe oko, może ci się wydawać, że obiekt, na który patrzyłeś, skacze. Efekt ten jest spowodowany różnicą kątów widzenia każdego oka. Mózg analizuje i porównuje dwa obrazy i daje nam jeden obraz.
Podobnie, po prostu patrząc na obraz 3D na ekranie telewizora 3D, początkowo widzisz dwa oddzielne obrazy. Technologia 3D sprawia, że ​​mózg myśli, że obiekty na obrazie są dalej lub bliżej niż w rzeczywistości. Każdy z dwóch obrazów jest nadawany każdemu z dwojga oczu. Za pomocą okularów 3D mózg łączy je, „ wydając ” w wyniku efektu stereoskopowego.
Rodzaje technologii 3D
Podobnie jak wiele innych ludzkich wynalazków, technologia 3D ma różne ścieżki rozwoju i wdrażania. Istnieją 3 rodzaje obrazowania 3D:
Anaglif to pierwszy, klasyczny sposób modelowania obrazów 3D za pomocą okularów z czerwonymi i niebieskimi soczewkami. W tym przypadku obraz 3D jest efektem filtrowania kolorów, w wyniku czego pojawia się główna wada tego typu - nierealistyczne kolory w 3D.
Technologia pasywna do tworzenia obrazu stereoskopowego jest wykorzystywana, gdy kąt patrzenia na obraz przez widza jest mniejszy niż rozmiar ekranu - na przykład w kinach z dużym ekranem. Wadą tej technologii jest to, że jeśli nie jesteś bezpośrednio przed ekranem lub nie przechylasz głowy, okulary nie odtworzą efektu 3D.
Aktywne okulary 3D są jak dotąd najbardziej progresywnym i nowoczesnym typem. Wadą tej technologii jest dostępność okularów (współcześnie udane są próby uzyskania obrazu 3D bez użycia okularów i innych akcesoriów pomocniczych). Widz ma jednak okazję cieszyć się obrazem Full HD 1080p z realistycznymi i bogatymi kolorami.
Czego potrzebujesz, aby oglądać 3D
Po pierwsze, nowy telewizor 3D. Konwencjonalne telewizory 2D są technologicznie niezdolne do odtwarzania obrazu stereo. Przed zakupem urządzenia upewnij się, że Ty i członkowie Twojej rodziny możecie obserwować efekty 3D. Około 7% ludzi nie widzi obrazów stereo z powodu różnych problemów ze wzrokiem lub odczuwa dyskomfort podczas ich oglądania (bóle głowy, zawroty głowy itp.). I nawet najlepsze aktywne okulary 3D nie pomogą w tym przypadku.
Po drugie, okulary. Większość producentów telewizorów 3D oferuje używanie aktywnych okularów 3D do oglądania programów w 3D. Przy wyborze i zakupie telewizora koniecznie sprawdź cały zestaw, dostępność i parametry okularów. Większość telewizorów 3D ma jedną lub dwie pary okularów - jeśli masz dużą rodzinę, będziesz musiał kupić dodatkowe okulary do wspólnego oglądania. Jednocześnie wszystkie telewizory 3D mogą nadawać zwykły obraz 2D w wysokiej rozdzielczości, czyli na ekranie takiego urządzenia można oglądać dowolne programy i filmy.
Na co zwrócić uwagę kupując telewizor 3D
Telewizory 3D mogą być plazmowe lub LED / LCD. W każdym razie są to zaawansowane technologicznie urządzenia hojnie wyposażone przez producentów w różne dodatkowe funkcje i szerokie możliwości komunikacyjne, w tym połączenie internetowe, możliwość oglądania wideo na żądanie, obsługę zewnętrznych nośników danych i wiele więcej.
Jednym z najważniejszych czynników przy wyborze telewizora 3D jest częstotliwość odświeżania. Im wyższy, tym wygodniejsze będzie dla oczu oglądanie programów telewizyjnych zarówno w formatach 3D, jak i 2D. Większość wysokiej jakości telewizorów LED / LCD 3D ma częstotliwość odświeżania 200 Hz, tańsze modele mogą być wyposażone w matryce o częstotliwości odświeżania ekranu 100 Hz. W przypadku telewizorów plazmowych 3D optymalna częstotliwość odświeżania ekranu wynosi obecnie 600 Hz. Przy niższych wartościach tej cechy telewizora 3D odczujesz dyskomfort podczas oglądania dynamicznych scen (filmów akcji, transmisji sportowych) przez długi czas.
Kolejnym ważnym czynnikiem przy wyborze jest sposób podłączenia aktywnych okularów 3D do telewizora. Może to być podczerwień (podczerwień, IR) i częstotliwość radiowa (częstotliwość radiowa, RF). W pierwszym przypadku okulary działają jak pilot - aby oglądać obrazy 3D, musisz być w bezpośrednim polu widzenia nadajnika podczerwieni telewizora. Drugi typ zapewnia większą swobodę, ponieważ wykorzystuje fale radiowe do komunikacji z telewizorem.
Istnieją również przewodowe okulary 3D, ale należą one do przeszłości, więc nie będziemy się nad nimi szczegółowo rozwodzić.
Środki ostrożności
Podsumowując, oto kilka zaleceń dotyczących oglądania telewizji 3D. Chociaż projektanci telewizorów 3D nieustannie pracują nad ulepszeniem technologii, dla wielu osób oglądanie obrazów 3D przez długi czas może być wyczerpujące. Dotyczy to szczególnie dzieci. Daj im oglądanie telewizji, zwłaszcza w 3D.
Życzymy udanych zakupów i przyjemnego oglądania!

Świat 3D w Twoim domu. Jak wybrać telewizor 3D
Świat 3D w Twoim domu. Jak wybrać telewizor 3D
Świat 3D w Twoim domu. Jak wybrać telewizor 3D
Świat 3D w Twoim domu. Jak wybrać telewizor 3D Świat 3D w Twoim domu. Jak wybrać telewizor 3D Świat 3D w Twoim domu. Jak wybrać telewizor 3DHome | Articles

December 5, 2022 02:56:08 +0200 GMT
0.007 sec.

Free Web Hosting