Čas odozvy LSD

Podľa niektorých je táto vlastnosť najdôležitejšia pre LCD televízory. Iní sa domnievajú, že neodráža skutočnú kvalitu obrazu. V každom prípade sa na vývoj témy vynaložilo dosť peňazí, aby sa na ňu upriamila pozornosť.
Spomedzi faktorov, ktoré určujú kvalitu zobrazenia „obrazu“ na obrazovke LCD TV, dostáva špecifikácia „doby odozvy“ zvyčajne nejednoznačné hodnotenie špecialistov i bežných používateľov. Je to bohužiaľ nielen kvôli obvyklej pluralite názorov, ktorá je vlastná akejkoľvek oblasti poznania. Televízne spoločnosti urobili veľa pre vytvorenie tohto neporiadku.
Všeobecne je doba odozvy miera, akou je bunkový pixel z tekutých kryštálov LCD obrazovky schopný meniť stupeň priehľadnosti za vzniku obrazu. Avšak takmer každý výrobca považuje za svoju povinnosť zaviesť svoj vlastný „súradnicový systém“, založený na svojich vlastných predstavách o podstate tohto javu.
Hlavným bodom, ktorý spája všetky rozdielne technické parametre, je to, že pre všetky systémy sa berie do úvahy, že čím rýchlejšia je doba odozvy, tým vyššia je kvalita obrazu. Platí to najmä pre zastarané televízory LCD alebo výrobky od výrobcov „tretej divízie“ - mladých kórejských alebo čínskych spoločností, ktoré nemajú dostatok finančných prostriedkov na implementáciu efektívnych technológií.
Dlhé doby odozvy znamenajú v prvom rade rozmazaný „obrázok“. V takom prípade rýchlo sa pohybujúce objekty nechávajú za sebou takzvanú stopu, viditeľnú pre oči diváka. Táto vlastnosť sa v prvom rade môže prejaviť pri sledovaní športových programov, dynamických scén vo filmoch a priaznivcov akcie - jej efekt môžu zažiť aj počítačové hry (pri hraní na set-top boxe alebo pripojení televízora ako monitora).
Nech je jas, kontrast a rozlíšenie televíznej obrazovky akékoľvek, nízka rýchlosť odozvy môže vykoľajiť vaše potešenie zo sledovania. Preto niektorí z výrobcov, ktorí majú málo materiálnych a technických schopností, pristupovali k riešeniu problému kreatívne - vynálezom vlastných systémov na meranie času odozvy.
Varianty
Pre skoré LCD televízory existoval iba jeden merací štandard - takzvaná odozva stúpania a klesania alebo TrTf (čas stúpa, čas klesá). V tomto prípade je indikovaný čas prechodu (v milisekundách - ms) „tekutého“ kryštálu z aktívneho stavu (čierny) do neaktívneho (biely) a späť. V skutočnosti sa berie do úvahy 90% aktivita pre čierne a 10% aktivity pre biele farby. Renomovaný vývojár štandardov VESA ho prijal pre televízory a monitory.
Zatiaľ tu však neexistujú nijaké tvrdé smernice. Napriek autorite VESA našli výrobcovia v tomto rámci priestor pre manipuláciu. Napríklad v špecifikáciách televízora je teda uvedená iba polovica času - prechod bunky z čiernej na bielu. To umožňuje „skrátiť“ čas odozvy na polovicu. Ďalšou schopnosťou manipulovať s číslami je deklarovať maximálnu mieru odozvy pixelov namiesto priemeru.
Ďalším spôsobom, ako merať čas odozvy, je GTG (šedá-šedá). Meria sa tu nie prechod z čiernej na bielu, ale čas gradácie z jedného odtieňa sivej do druhého. Je zrejmé, že všetky tieto špecifikácie nie sú vo vzájomnom vzťahu.
S prihliadnutím na čas odozvy v pokynoch nie všetci výrobcovia označujú, podľa ktorého systému sa merajú. Mnohí to vôbec nenaznačujú. Niektoré - pretože to nepovažujú za dôležité, iné preto, lebo v skutočnosti nemajú čo naznačovať.
„Kanonická“ možnosť
A napriek tomu je najbežnejším štandardom TrTf (čas stúpa, čas klesá). V prvom rade ho používajú veľké spoločnosti „s menom“.
Optimálna doba odozvy pre tento systém v nedávnej minulosti bola 20 - 25 ms. Podľa odborníkov to na pohodlné prezeranie „rýchleho“ videa úplne stačí. Podľa používateľov sú však niektorí z nich schopní rozlíšiť slučku za dvanásť alebo dokonca osem milisekúnd. Je zrejmé, že sa jedná o jednotlivé charakteristiky vizuálneho vnímania jednotlivých ľudí, pretože podľa niektorých odhadov je obraz na 50 Hz CRT TV obrazovke približne ekvivalentný 16 milisekundám LCD.
Záver
Za súčasnej situácie je potrebné pripustiť, že hoci „doba odozvy“ je určite dôležitá veličina, hlavná pozornosť by sa mala venovať predovšetkým detailom: merací systém, subjektívne hodnotenie výrobcu atď.
Našťastie spoločnosť VESA už začala zjednocovať spoločný štandard založený na TrTf. Dúfame, že čoskoro bude prijatý všade.

Čas odozvy LSD
Čas odozvy LSD
Čas odozvy LSD
Čas odozvy LSD Čas odozvy LSD Čas odozvy LSDHome | Articles

December 3, 2022 05:10:49 +0200 GMT
0.007 sec.

Free Web Hosting